Account

Close close icon

Loading

Processing

Search
Connect
Play

Close close icon
arrow pointing leftBack 09 March 19 - by Donna Helmer

English Junior finalists decided on thrilling day in Hull

Day two of the Dunlop English Junior Championships in Hull saw all but one of the top seeds advance to tomorrow's finals.

Lancashire’s [3/4] Saran Nghiem caused the biggest upset of the day in the Girls Under 17 semi-finals, toppling Hampshire top seed Maia Pannell in straight games: 11-8, 11-9, 11-6. Nghiem will meet second seed Lydia Robinson (Yorks) in the final who defeated [3/4] Amber Copley (Yorks) 3-1: 11-6, 11-3, 3-11, 11-5.

Boys Under 19

Boys Under 19 top seed Max Forster (N’bria) overcame a stern test from Simon Herbert (Leics) winning 11-8, 11-7, 5-11, 11-8 to set up a final showdown with second seed Lewis Anderson (Warks).

Girls Under 19

Girls Under 19 defending champion [1] Elise Lazarus (Essex) advanced to her sixth championship final following a clinical display against [3/4] Eve Coxon (Oxford): 11-9, 11-4, 11-2. Meanwhile, second seed Alice Green (Essex) got the better of [3/4] Katie Maliff (Bucks), edging the 15-year-old in four, despite a slow start: 11-13, 12-10, 12-10, 11-8.

Boys Under 17

Defending champion Ben Smith (Lincs) overpowered [3/4] Hassan Khalil (Warks) in straight games winning 11-5, 11-6, 11-5 to set up a final showdown with [2] Adam Goad (Cumbria) - the 2019 Surrey Gold champion.

Boys Under 15

Top seed Jonah Bryant (Sussex) saw off a spirited challenge from British National Under 13 champion [3/4] Yusuf Sheikh (Essex) winning: 11-3, 11-7, 10-12, 4-11. Bryant will meet British Junior Open Under 13 champion [5/8] Abd-Allah Eissa (Warks) in the final who edged second seed Finnlay Withington (Lancs): 11-8, 11-6, 14-16, 11-8.

Girls Under 15

Top seed Torrie Malik (Sussex) remains on track to clinch her sixth championship title after overcoming Amelie Haworth 3-0: 11-7,11-5,11-5. The England No.1 will lock horns with Surrey Gold 2019 champion [2] Asia Harris (Yorks) in what will be a repeat of the 2018 final in which Malik triumphed.

Boys Under 13

The Boys Under 13 went according to seed with [1] Alexander Broadbridge (Hants) booking his place in the final after dispatching [3/4] Alex Banhidai (Essex) in straight games: 11-5, 11-5, 11-6. Broadbridge, the Surrey Gold 2019 champion will meet [2] Harry Bloomfield (Glos) in the final.

Girls Under 13

Top seed Meha Shah (Warks) advanced to the Girls Under 13 final following a comprehensive 3-0 victory over [3/4] Megan Light (Hants) to set up a final clash with former English Junior Under 11 champion and Surrey Gold winner [2] Charlie McCrone (Lancs).

Boys Under 11

In the Boys Under 11 semi-finals, top seed Dylan Kalar (Berks) ended the remarkable run of 17/32 seed Reuben Thain (Cambs), despite a stern test, winning 11-7, 13-11, 11-8. Joining Kalar in the final is 5/8 seed Ismail Khalil (Warks) who ousted second seed Jake Johnston (Surrey): 15-13, 11-5, 15-13.

Girls Under 11

Defending champion [1] Mariam Eissa (Warks) advanced to the Girls Under 11 semi-finals after a comfortable 3-0 victory over [5/8] Bonnie Elvin (Suffolk) 11-2, 11-5, 11-6 to set up a last-four showdown with [3/4] Reka Kemecsei (Sussex) tomorrow. Meanwhile, 2019 Surrey Gold champion [2] Isabella Hutton (Sussex) and Yorkshire’s [3/4] Fearne Copley will contest the other semi-final.

Visit the results on the official website: englandsquash.com/ejc