Junior Inter County Championships
This historic competition represents the pinnacle of county squash, attracting more than 1,000 county players across 10 different age categories. The competition is split up over two weekends; Stage 1 and Finals.
Regulations
View our updated rules and regulations for the 2023-24 season.
2023/24 Finals Information
- 8 boys teams in each age category will qualify for the Finals with 4 teams in each age category through to the Plate Finals.
- 8 GU13s teams, 6 GU11s and GU15s teams and 4 GU17s and GU19s team will qualify for the Finals, with 4 teams in each age category through to the Plate Final.
- Finals (including plate): Will be held on 13-14 April 2024 in Sheffield at Abbeydale, Fulwood and Hallamshire. The schedule for the finals matches will be available in January 2024.
Full details of the matches, nominations and results can be found on Sport Manager.
Click button below for match schedule for Finals and Plate Finals.
Route to the Finals
See the qualifying teams below
BU11
Finals - Monrad draw
- North - Yorkshire & Yorkshire B
- Midlands - Warwickshire & Lincolnshire
- South East - Surrey & Sussex
- South West - Wales & Hampshire
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- Midlands - Warwickshire B
- South East - Middlesex
- South West - Avon
BU13
Finals - Monrad draw
- North - Northumbria & Yorkshire
- Midlands - Leicestershire & Cambridgeshire
- South East - Surrey & Middlesex
- South West - Gloucestershire & Wales
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- Midlands - Warwickshire
- South East - Kent (Essex withdrawn)
- South West - Hampshire
BU15
Finals - Monrad draw
- North - Northumbria & Yorkshire
- Midlands - Warwickshire & Warwickshire B
- South East - Surrey & Kent
- South West - Hampshire & Gloucestershire
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- Midlands - Norfolk
- South East - Surrey B
- South West - Avon
BU17
Finals - Monrad draw
- North - Yorkshire
- Midlands - Warwickshire & Northamptonshire
- South East - Sussex, Surrey & Kent
- South West - Wales & Hampshire
Plate - Round Robin
- North - Northumbria
- Midlands - Lincolnshire
- South East - Surrey B (Essex withdrawn)
- South West - Dorset
BU19
Finals - Monrad draw
- North - Yorkshire & Northumbria
- Midlands - Warwickshire & Lincolnshire
- South East - Surrey & Hertfordshire
- South West - Hampshire & Wales
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- Midlands - Worcestershire
- South East - Sussex
- South West - Wales B
GU11
Finals - Round Robin 5 teams
- North - Yorkshire
- Midlands - Norfolk & Worcestershire
- South East - Surrey
- South West - Wales
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- Midlands - Warwickshire A
- South East - Sussex
- South West - Hampshire
GU13
Finals - Monrad Draw
- North - Yorkshire & Northumbria
- Midlands - Leicestershire & Warwickshire
- South East - Surrey & Middlesex
- South West - Wales & Hampshire
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- Midlands - Warwickshire B
- South East - Sussex
- South West - Wales B
GU15
Finals - 2* Round Robin Groups of 3 plus Play Off
- North - Yorkshire
- Midlands - Warwickshire
- South East - Surrey & Kent
- South West - Hampshire & Wales
Plate - Round Robin
- North - Northumbria
- Midlands - Warwickshire B
- South East - Kent B
- South West - Hampshire B
GU17
Finals - Round Robin
- North - Yorkshire
- Midlands - Northamptonshire
- South East - Sussex
- South West - Avon
Plate - Round Robin
- North - Northumbria
- Midlands - Oxfordshire
- South East - Surrey
- South West - Wales
GU19
Finals - Round Robin
- North - Northumbria
- South East - Essex
- South West - Hampshire
Plate - Round Robin
- North - Lancashire
- South East - Kent - withdrawn Devon invited
- South West - Wales
Full details of the number of teams that have qualifed for the finals and plate finals can be found the link below.
Stage 1 Information:
Stage 1: 11 - 12 November 2023 which will be split into four regions: South-West (East Glos + Cheltenham College), South-East (Broxbourne and Berkhamsted), North (Northumberland Club and Newcastle Uni) and Midlands (Market Harborough)